Csoportfejlesztő foglalkozások a III. kerület oktatási intézményeiben, iskolai szociális segítő vezetésével
Már Arisztotelész is megmondta, hogy az ember társas lény. Közösségben élni viszont nehézséget is jelent. Egész életünk során tanuljunk, hogyan lehetünk hasznos tagjai egy csoportnak, mitől lesz az jó?
Sok különböző ember a sokszínűség varázsával ajándékoz meg minket, de a kavalkád mögött olyan egységnek kell lennie, ami alkalmassá tesz arra mindenkit, hogy együttesen nagyobb tetteket hajtson végre. A közösség- vagy csoportfejlesztésekből mindannyian profitálhatunk.
Ez alkalommal – március 25-én – az óbudai II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola ötödikesei kaptak erre lehetőséget. A gyerekek maguk is csodálkoztak, hogy ma bizony csak játszani fogunk. A szédületes tempójú csoportjátékok alatt a diákok észre sem vették, hogy milyen készségeik lettek észrevétlenül fejlesztve.
Társaik ismerete, egymás iránti figyelmük, önfegyelmük javult, még akkor is, ha kiugró eredményeket az első alkalom után nem lehet elvárni. A foglalkozáson szóba került az együttműködési készség, mely óriási eredményekre teszi alkalmassá az embert. Hiszen a hangsúly azon van, ami összeköti, és nem azon, ami szétválaszt. Így jobb esélyünk van a békés együttélésre, a problémák közös megoldására, és az erőszakmentes életre.
Ennek kapcsán beszéltünk a világ egyik legsikeresebb filmjéről, A király visszatér, A Gyűrűk Ura trilógia záró epizódjáról. Az alkotás minden idők egyik legnagyobb bevételét jelentette a filmiparban. A mozi elkészítése hatalmas együttműködést igényelt minden részvevőtől. Ha nem dolgoztak volna ilyen magas színvonalon együtt, akkor nem lett volna semmi a rendező, Peter Jackson elképzeléséből.
Vajon mi segíti, és mi gátolja az együttműködést?
Erre a kérdésre maguknak az ötödikeseknek kellett megadni a válaszokat. Ötletben nem is volt hiány. Az alábbi válaszok születtek, egyebek mellett:
Együttműködést segíti
Kevesebb feszültség
Közös feladatok
Jó kommunikáció
Önkritika
Támogatás
Béke
Együttműködést gátolja
Veszekedés
Egyenlőtlenség
Rosszindulat
Különbözőek vagyunk, mégis képesek vagyunk összefogni, ha kell – volt a tanulsága Lázár Ervin: A sírós Frukk című meséjének.
A csoportfejlesztés minden korosztálynak ajánlható foglalkozás. Jelenleg háromalkalmas egységekben gondolkozunk, de a későbbiekben ez akár egészéves programként jelen lehet az osztályok életében.
H. Herman Annamária, óvodai és iskolai szociális segítő – Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ